CHIRURGICKÉ KOREKCIE

Korekcia odstávajúcich ušníc

 

Korekcie odstávajúcich alebo inak deformovaných ušníc patria medzi najčastejšie operačné výkony v plastickej chirurgii detského veku. Ich cieľom je modelácia ušnice do prijateľného estetického postavenia.

Kedy je vhodné zákrok vykonať?

Zákrok je indikovaný najčastejšie v predškolskom období, okolo 6 roku života, čím sa vyhneme u detí obzvlášť tvrdej kritike zo strany rovesníkov. Dôležitým faktorom je sebauvedomenie si dieťaťa a jeho vlastná túžba po zlepšení svojho vzhľadu (nielen rodičov), ktorá následne ovplyvňuje dobrú spoluprácu pri výkone a toleranciu pooperačného hojenia. Horná veková hranica je neobmedzená pričom výsledok je prakticky trvalý.

Operácia sa vykonáva prednostne v lokálnom znecitlivení z dôvodu potreby spolupráce. U detí pred 6 rokom života sa zvyčajne volí celková anestéza. Dieťa musí byť zdravé. V prípade prekonania infektu dýchacích ciest s nutnosťou preliečenia antibiotikami je vhodné zákrok vykonať s odstupom minimálne 3 týždňov.

Operačný rez sa vedie na zadnej strane ušnice, na uzatvorenie rany sa v prípade detí najčastejšie používajú vstrebateľné materiály čím sa vyhneme pre dieťa nepríjemnému vyberaniu stehov.

Po zákroku

Pacient odchádza po výkone so zabandážovanou hlavou. Odporúča sa spánok na chrbte s cieľom vyhnúť sa asymetrii pooperačných opuchov. V prípade nekomplikovaného priebehu sa na prvú kontrolu pozýva o týždeň, kedy sa len vymení krytie, bandáž sa odstraňuje až na 14 pooperačný deň. Nasledujúce 4 týždne sa odporúča nosiť elastickú čelenku za účelom zafixovania ušníc v novom postavení.

Čo treba urobiť pred zákrokom?

Večer pred výkonom je vhodné umyť si hlavu a dôkladne vyčistiť vonkajší zvukovod.

Plastika brušnej steny (abdominoplastika)

 

Abdominoplastika je operačná metóda za účelom odstránenia nadbytočnej prevísajúcej kože v oblasti podbruška, zvyčajne spojená so spevnením väziva prednej steny brušnej. Ideálnymi pacientkami pre tento zákrok sú ženy po opakovaných tehotenstvách.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézie, zvyčajne pod antibiotickou clonou. Rez sa vedie nízko v podbrušku a je schovaný v spodnej bielizni. Pri operácii sú do rany aplikované drény, brucho je stiahnuté elastickou bandážou.

Po zákroku

Drény sa podľa množstva odsávanej krvi odstraňujú zvyčajne na 3-5 pooperačný deň. Pacientke sa vymení bandáž za elastickú bielizeň alebo brušný pás a odchádza do domáceho liečenia.  Stehy sa odstraňujú na 12-14 pooperačný deň. Elastické prádlo sa nosí minimálne 4 týždne, bežná fyzická aktivita sa odporúča po 10 dňoch, plná fyzická aktivita po 2 mesiacoch.

Čo treba urobiť pred zákrokom?

Deň pred operáciou je vhodná ľahká strava, oblasť brucha netreba natierať žiadnym mastným krémom. Ostatné odporučenia sú obdobné ako pri iných zákrokoch realizovaných v celkových anestézach. Tesne pred výkonom je vhodné odstrániť ochlpenie. Všetky informácie pacientky dostanú pri konzultácii s operatérom.

Čo je syndróm karpálneho tunela?

 

Karpálny tunel je tvorený šľachami zápästných  kostičiek  a stredným  nervom. Tento nerv zabezpečuje nielen citlivosť ale i jemnú motoriku prstov.

Syndróm karpálneho tunela je založený na chronickom tlakovom zaťažení tohto nervu. Karpálny tunela je prekážkou pre nerv,a teda spôsobuje opuchy.  Tieto príznaky môžu nastať, napríklad počas tehotenstva, alebo s určitými metabolickými poruchami, ako je dna.

Nedostatok priestoru v karpálnom  tunely je spôsobený  v niektorých prípadoch z dôvodov poranenia  zápästia. Teda zúženie spôsobené po zlomeninách, alebo po zranení v oblasti zápästia. Tiež reumatické ochorenia, ako je reumatoidná artritída môže spôsobiť tlak na nervy. Vzácny príčinou kompresie nervov sú nádory v oblasti zápästia. Rovnako tak, vrodená obštrukcie karpálneho tunela posilnená  tlakom.

Ženy majú  trikrát vyššiu pravdepodobnosť ako muži, že u nich bude diagnostikovaný syndrómu karpálneho tunela.  Obéznych ľudí tiež trápi táto choroba  častejšie ako ľudí s normálnou hmotnosťou. Väčšina pacientov je vo veku  medzi 40 a 70 rokov, ale týka sa to aj teenagerov. U týchto pacientov sa to týka často oboch rúk.

Aké riešenie Vám ponúkame?

V prípadoch, že sa bolesť naďalej zvyšuje, alebo sa opakuje v krátkych intervaloch, mali by ste uvažovať o operácii. Operáciou sa zaťaženie nervu karpálneho tunela môže významne znížiť  a môže byť zabránené trvalému poškodeniu nervov.

Operácia trvá približne 30 min. v anestéze,  alebo pri lokálnom umŕtvení. Všeobecne platí, že pacienti sú  bez bolesti bezprostredne po operácii. Fyzioterapeutické  cvičenia môže pomôcť rýchlemu  znormalizovaniu funkcie ruky