Aké vyšetrenia sú potrebné k zákroku?

Každý väčší estetický zákrok si vyžaduje predoperačné vyšetrenia. Pri použití lokálnej anestézy je nutný krvný obraz, základný súbor a hemokoagulačné parametre (stav krvnej zrážanlivosti) túto službu zabezpečujeme priamo u nás na klinike. Toto vyšetrenie vám dáva absolútny pocit istoty a bezpečia, že žiadny z ovplyvňujúcich  faktorov nebol podcenený.

Pri výkonoch v celkovej anestéze je potrebné urobiť kompletné interné predoperačné vyšetrenie. Toto vyšetrenie vám zabezpečí váš obvodný lekár, alebo ktorýkoľvek internista. Vyšetrenie obvykle trvá 3dni a je dôležité spraviť si ho v dostatočnom predstihu. Pri nástupe na operáciu treba mať predoperačné vyšetrenie so sebou a anestezi0lóg požaduje, aby bolo nie staršie, ako 15dní.

Podrobné pokyny, ku každému zákroku vám budú poskytnuté priamo na konzultácii. V záujme dosiahnutia dobrého výsledku a hladkého priebehu samotného zákroku, je potrebné všetky pokyny striktne dodržať a v prípade akýchkoľvek nejasností sa informovať, či už na našom telefónnom čísle ,alebo mailom. Náš personál je vám k dispozícii a obratom vám podá doplňujúce informácie.

Ktoré lieky treba vysadiť pred zákrokom?

7 dní pred výkonom treba vysadiť lieky na riedenie krvi, najčastejšie ide o preparáty obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú ( Anopyrin, Acylpyrin), Ticlopidín. V prípade dlhodobého užívania Orfarínu alebo Warfarínu treba prejsť na injekčné podávanie nízkomolekulárnych heparínov. Túto predoperačnú prípravu treba konzultovať s Vaším internistom. Žena by nemala byť operovaná tesne pred a počas menzesu. Pri výkonoch v celkovej anestéze je vhodné mesiac pred zákrokom vysadiť hormonálnu antikoncepciu. V opačnom prípade sa profylakticky ako prevencia pred zvýšenou zrážanlivosťou krvi podávajú injekčne nízkomolekulárne heparíny.

Je nutná operácia v celkovej anestéze?

Zákrok môže byť vykonaný v lokálnej alebo celkovej anestéze. Konzultujte svojho operatéra čo je pre Vás najvýhodnejšie. Pri použití lokálnej anestézy pacient zostáva plne pri vedomí a môže krátko po výkone odísť do domáceho liečenia. Najčastejšie používaným lokálnym anestetikom je Mesocain. Vždy treba informovať lekára o výskyte alergickej reakcie v minulosti na podávaný liek alebo dezinfekčný prostriedok! Pacientovi pred väčším zákrokom je často podaná premedikácia za účelom skľudnenia. Vzhľadom na to, že tieto lieky utlmujú pacientovu koncentráciu, vždy je vhodné odísť po zákroku v sprievode druhej osoby.

Celková anestéza si vyžaduje predoperačnú prípravu a pooperačné sledovanie formou krátkodobej hospitalizácie. Pri jej použití pacient nesmie minimálne 6 hodín pred zákrokom jesť, piť a fajčiť.

Ako prebieha pooperačné hojenie?

Sprievodným pooperačným javom bývajú zvyčajne krvné podliatiny (hematómy, modriny) a opuchy. Tieto sú spojené najmä s výkonmi na tvári a po liposukciách. Nie sú komplikáciou. Ustúpia spontánne, podľa rozsahu operovanej plochy, zvyčajne do 2-3 týždňov. Po operáciách nosa môžu pretrvávať niekoľko mesiacov.

V prípade že sú tieto hematómy rozsiahlejšie (najmä po redukčných mmmaplastikách, face lifte či po liposukciách) na 2 až 5 pooperačný deň sa z dôvodu vstrebávania hematómov môžu prechodne u pacienta objaviť subfebrílie až febrility aj napriek profylaktickému podávaniu antibiotík.

Od ktorého veku je možné vykonať estetický zákrok?

Pred 16 rokom by sa nemali vykonávať žiadne estetické operácie. Výnimkou sú vrodené vývojové chyby, najmä odstávajúce či inak deformované ušnice, ktoré dieťa psychicky traumatizujú a sú indikované už okolo 5-6 roku života. Korekcie prsníkov a nosa sa indikujú až po 18. roku života.

Zostane po zákroku jazva?

Estetickí chirurgovia sú špeciálne školení na minimálne traumatizujúcu a jemnú operačnú techniku. Každý rez na tele však vždy zanechá viac alebo menej viditeľnú jazvu.

Pre čo najlepší výsledok je dôležité aj jej správne umiestnenie. Každá jazva potrebuje vyzrieť, časovo sa toto obdobie premieta do 6 až 12 mesiacov.

V prvých mesiacoch po operácii sú jazvy typicky červené, často citlivé, tuhé, až postupne blednú a jemnejú. Potrebné je ich mastiť, masírovať a chrániť pred slnečným žiarením krémami s ochranným faktorom minimálne 15. Pri ideálnom hojení sa dosiahne minimálne viditeľná až nenápadná jazva. Treba spomenúť, že existujú aj určité abnormality v hojení a tým je vznik hypotrofických, hypertrofických alebo dokonca keloidných jaziev. Tieto vznikajú najmä u predisponovaných jedincov, zvyčajne v typických lokalitách tela (tvár, plecia, hrudná kosť…) a v časovom období puberty.

Môžem po augmentácii prsníkov kojiť?

Väčšina prsníkových implantátov je vkladaná pod pektorálny sval, najčastejšie zo submammárneho prístupu. Obdobne pri vkladaní implantátu pod žľazu nedochádza k porušeniu mliekovodov vyúsťujúcich do bradavky a nemal by tak byť ovplyvnený proces kojenia.

Ako sa rozhodnúť pre ten správny zákrok?

Dobrý plastický chirurg je ten, ktorý si pre Vás nájde dostatok času, aby Vám odpovedal na všetky vaše otázky súvisiace s operačným zákrokom. Väčšinou existuje viac možností ako dosiahnuť pacientom požadovaný cieľ, ale sú prípady kedy ani chirurg Vám viac nedokáže pomôcť.

Prediskutujte vždy operačný plán s lekárom, ktorý Vás bude operovať. Nechajte si vysvetliť všetky možné spôsoby riešenia Vášho problému a ich výhody a nevýhody. Pýtajte sa na pooperačný priebeh, riziká a možné peroperačné a pooperačné komplikácie.