OSTATNÉ ZÁKROKY

Labioplastika

 

Je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcou formou plastickej chirurgie. Zákrok o ktorom hovoríme nie je len o odstraňovaní rôznych anomálií, ako by sa dalo domnievať, ale hlavne týmto zákrokom vieme omladiť intímne partie o niekoľko desaťročí a vrátiť im pôvodný vzhľad a tvar. Máme za sebou veľa úspešných operácií a spokojných klientiek, ktorým sa zväčšilo sebavedomie a skvalitnil sexuálny život. Operácia v lokálnej anestéze trvá cca 1 hodinu a je úplne bezbolestná. Efekt je spravidla neuveriteľný, máme zaznamenanú zatiaľ 100% úspešnosť bez akýchkoľvek komplikácií. Zároveň je bežné v týchto partiách, tak, ako na tvári robiť výplňovú liečbu s kyselinou hyaulurónovou, ktorá nielenže vymodeluje zvädnuté partie, ale sa postará o zlepšenie kvality kože.

Operáciou sa vylepší hygienický komfort a nastolí sa pohodlie a príjemný vzhľad najmä v plavkovej sezóne.

Zákrok je vykonaný v lokálnej anestéze trvá necelú hodinu a rekonvalescencia je do 14 dní.

Liposukcie

 

S našou najmodernejšou liposukčnou technológiou sme sa stali lídrom liposukcií na Slovensku.

Liposukcia je chirurgická technika určená na zlepšenie vzhľadu cielených oblastí tela spojená s odsávaním tuku. Redukuje objem podkožnej tukovej vrstvy a nemení veľkosť kože. Ide o tzv. „body contouring“ operáciu, pri ktorej cieľom nie je zmenšenie telesnej hmotnosti pacienta ale jeho tvarovanie, úprava do požadovanej polohy.

Pre ktorých pacientov je zákrok určený?

U pacientov s pevnou pružnou kožou je liposukcia ideálna metóda, naopak u pacientov s laxnou a nadbytočnou kožou (s kožným previsom) je správne popri liposukcii redukovať aj kožné tkanivo. Najčastejšou lokalitou zákroku sú často celoživotné problémové oblasti tela ako je najmä u žien podbruško, vnútorná a vonkajšia strana stehien alebo boky, oblasť pod bradou tzv. dvojitá brada. Zákrok je efektný pokiaľ aj v nasledujúcom období pacient dodržuje pravidlá správnej životosprávy, inak sa objem redukovaného tuku navráti.

Ako prebieha zákrok?

Liposukcia sa na našej klinike  vykonáva v lokálnej anestézii tzv. tumescenčnou technikou, pri ktorej sa podľa rozsahu odsávanej lokality vstrekuje jeden až dva litre pripraveného roztoku do podkožného tuku. Tento roztok má dva hlavné účinky. Pri správnom aplikovaní zabezpečuje až 18 hodín trvajúcu necitlivosť odsávaného areálu, v druhom prípade umožňuje ľahšie „odsávanie“ tukových buniek zo spojivového  tkaniva pod kožou. Vstreknutý roztok sa ponechá približne 30 minút účinkovať a následne sa odsáva emulzia zložená z tukových buniek a zvyškov vstreknutého roztoku. Postup uľahčuje odstránenie tukových buniek bez väčšieho poranenia podkožných ciev a nervov. Navyše umožňuje použiť na liposukciu podstatne tenšie kanyly . Použitie týchto mikrokanýl vedie k podstatne menšiemu poškodeniu podkožného tkaniva, k menšiemu krvácaniu a opuchu čím skracuje čas nutný na rekonvalescenciu.

Na zavedenie kanýl stačí drobný vpich, ktorý v mnohých prípadoch nie je nutné ani zašiť.

Aká je výhoda našej najmodernejšej  liposukčnej technológie?

V našej klinike používame najmodernejší liposukčný prístroj, ktorý zabezpečuje chirurgovi absolútny komfort pri  práci. To znamená, že prístroj presne registruje a kontroluje množstvo vstrekovaného roztoku, upozorňuje na prekročenie dávok. Tento liposukčný prístroj registruje množstvo odsatého tuku s presnosťou na milimetre a nie len to čo vidí chirurg vo fľaši.

Svojím vibračným pohybom zabezpečuje lepšie prenikanie roztoku do tkaniva, tým zvyšuje jeho účinok a minimalizuje množstvo potrebné na anestéziu areálu. Prístroj kontroluje aj množstvo odsatého tuku, čo je dôležité najmä ak sa odsávajú dve strany u pacienta a je možné presne porovnať a kontrolovať obe strany.

Náš prístroj na liposukciu kontroluje aj odpor kanyly pri odsávaní, pri väčšom odpore sa vypnú a nedovolia tak poškodiť cievy, nervy ale aj iné štruktúry, čo pacientka pociťuje v menej bolestivej pooperačnej fáze, rýchlejšom hojení a tým aj v skrátení pooperačného obdobia. Táto technologická novinka je v súčasnosti jedinou tohto typu na Slovensku a absolútnym hitom v USA.

Po zákroku

Po liposukcii pacientka odchádza 1 až 2 hodiny po zákroku do domáceho ošetrenia. Je nutné niekoľko týždňov nosiť elastickú bielizeň. Počas prvých 24 hodín z raniek vyteká zvyšok tumescenčného roztoku. Na druhý deň sa pacientka môže osprchovať a znovu si oblečie elastickú bielizeň. Pokiaľ pacientka vykonáva fyzicky ľahkú, napríklad kancelársku prácu, do bežného života sa vracia už po týždni. Väčšia fyzická aktivita sa odporúča po mesiaci. Podkožné hematómy sa individuálne vstrebú do 2-3 týždňov. Opuchy sa stratia postupne do 2-3 mesiacov.

Čo treba urobiť pred zákrokom?

Deň pred operáciou (liposukciou) sa odporúča nenatierať telo žiadnym mastným krémom, vhodné je mesiac pred zákrokom vysadiť hormonálnu antikoncepciu. Príslušné oblasti tela je vhodné odchlpiť tesne pred výkonom.

Žiadny zákrok nie je bez rizika, žiadny lekár Vám nemôže zaručiť dokonalý úspech operačného výkonu aj napriek tomu, že sa vykonáva podľa posledných poznatkov medicíny a pri zachovaní predpísaných postupov. Každý organizmus reaguje individuálne na podanie liekov, anestetík a aj samotný chirurgický zásah. Ak jeden lekár vykoná ten istý zákrok u dvoch pacientov s čo najväčšou precíznosťou a zodpovednosťou, nemusí to u oboch pacientov priniesť ten istý výsledok. Nechajte sa vždy pri úvodnej konzultácii poučiťo možných rizikách, predoperačných a pooperačných komplikáciách. Zodpovedný odborník Vás na ne upozorní sám.

Lipofilling

 

Lipofilling –  je jednoduchá metóda, ktorá nepracuje s umelými náhradami, ale s tukovým tkanivom vlastného tela. Nahrádza použitie injektovateľných materiálov (vstrebateľných aj nevstrebateľných) a tým je modernou metódou súčasnej medicíny, ktorá reflektuje najnovšie vedecké postupy. Tým, že na výplň sa používa váš vlastný tuk je to aj pre Vaše telo veľmi šetrné. Momentálne rastie dopyt, práve po takýchto zákrokoch.

Lipofilling je určený najmä ku korekcii mäkkých tkanív a disponuje nasledujúcimi výhodami:

  • Žiadne alergické reakcie
  • Aplikovaný vlastný tuk zostáva dlhodobo na svojom mieste, nevstrebáva sa a ak áno, tak len minimálne
  • Estetické korekcie vlastným tukom sú v porovnaní s umelým preparátom efektnejšie, nezaťažujú organizmus a majú minimálne vedľajšie účinky

Takáto aplikácia tuku slúži všade tam, kde je potreba doplniť určitý objem tkaniva. Lipofilling je vhodným spôsobom na doplnenie tkaniva strateného procesom starnutia, vrodeným podvývinom určitej oblasti alebo deformitou vzniknutou úrazom či predchádzajúcou operáciou. Veľmi výrazne sa uplatňuje v tvárovej estetickej chirurgii. Lipofilling sa tu využíva najmä na vyplnenie vrások na tvári, úpravu po liftingu tváre, či očných viečok, na odstránenie kruhov pod očami, zväčšovanie pier, ale i potlačenie prejavov starnutia na rukách. Pomáha tiež omladiť pokožku, či dokonca korigovať jazvy. Práve vďaka kmeňovým bunkám obsiahnutým v tukovom tkanive bude výsledný efekt trvalý a prirodzený.

Zákrok je relatívne jednoduchý, minimálne bolestivý a zaťažujúci. Realizuje sa v miestnom znecitlivení, ambulantne, kedy sa kanylou odoberie časť tukového tkaniva väčšinou z brucha, tuk sa následne upraví a aplikuje do požadovanej oblasti malými vpichmi, ktoré nezanechávajú jazvy. Lipofilling môže byť spojený aj s tumescenčnou liposukciou, kde sa okrem trvalého zbavenia nadbytočného podkožného tuku z problémových partií a vyformovania postavy, vlastný tuk použije na korekciu už spomínaných oblastí. Konečný výplňový efekt vidno ihneď po odoznení opuchu. Časť tuku sa však môže po prvej aplikácii vstrebať, preto treba niekedy zákrok s odstupom času zopakovať a úbytok tuku doplniť. Operačný výsledok možno považovať za definitívny cca 3 mesiace po operácii. Niekedy vystačí pacient s jednou aplikáciou na celý život. Musíme konštatovať, že touto aplikáciou, resp. lipofillingom a tým čo mu predchádza, „zabijete dve muchy jednou ranou”.

Kontraindikácie:
  • trpíte na mieste, kam smeruje tuk, aktívnym kožným ochorením alebo zápalom
  • chcete zväčšiť pery a máte akútny herpes
  • zvýšené riziko infekcie a dlhšieho zotavovania je napr. u diabetikov
  • pacienti s poruchami zrážanlivosti krvi
  • pacienti s predispozíciou k hojeniu keloidnými jazvami

Odstránenie materských znameniok

 

Znamienko, alebo pigmentový névus je nahromadenie pigmentových buniek – melanocytov. V závislosti od množstva melanocytov a hĺbky, do ktorej zasahujú sa môžu javiť ako tmavé, ale takisto môžu mať farbu podobnú pokožke. U všetkých podozrivých lézií pristupujeme  k ich preventívnemu odstráneniu.

Odporúčame znamienka na chodidlách, dlaniach a v oblastiach opakovaného dráždenia prádlom, radšej odstrániť.

Kožné nálezy sa odstraňujú chirurgicky, v lokálnej anestézii, ambulantnou formou. Zákrok nie je bolestivý a pacienta neobmedzuje v bežnom živote. Definitívne histologické vyšetrenie vylúči alebo potvrdí nádorové zmeny a určí či bolo znamienko vybraté kompletne. Stehy sa podľa lokalizácie na tele odstraňujú na 5 až 14 deň pričom vyzrievanie rany môže prebiehať až 12 mesiacov. Na minimalizáciu jaziev sa rez vedie v líniách štiepiteľnosti kože čo sú zvyčajne prirodzené vrásky a záhyby na koži.

Na záver iba jedno konštatovanie. Tak ako v prípade iných nádorov, aj tu je dôležitá prevencia, včasná diagnostika podozrivých kožných nálezov a ich chirurgické odstránenie. Najmä pokiaľ ide o kožu, ktorá je ľudskému oku tak ľahko dostupná.

Plastika brušnej steny (abdominoplastika)

 

Abdominoplastika je operačná metóda za účelom odstránenia nadbytočnej prevísajúcej kože v oblasti podbruška, zvyčajne spojená so spevnením väziva prednej steny brušnej. Ideálnymi pacientkami pre tento zákrok sú ženy po opakovaných tehotenstvách.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézie, zvyčajne pod antibiotickou clonou. Rez sa vedie nízko v podbrušku a je schovaný v spodnej bielizni. Pri operácii sú do rany aplikované drény, brucho je stiahnuté elastickou bandážou.

Po zákroku

Drény sa podľa množstva odsávanej krvi odstraňujú zvyčajne na 3-5 pooperačný deň. Pacientke sa vymení bandáž za elastickú bielizeň alebo brušný pás a odchádza do domáceho liečenia.  Stehy sa odstraňujú na 12-14 pooperačný deň. Elastické prádlo sa nosí minimálne 4 týždne, bežná fyzická aktivita sa odporúča po 10 dňoch, plná fyzická aktivita po 2 mesiacoch.

Čo treba urobiť pred zákrokom?

Deň pred operáciou je vhodná ľahká strava, oblasť brucha netreba natierať žiadnym mastným krémom. Ostatné odporučenia sú obdobné ako pri iných zákrokoch realizovaných v celkových anestézach. Tesne pred výkonom je vhodné odstrániť ochlpenie. Všetky informácie pacientky dostanú pri konzultácii s operatérom.